סכנה לדמוקרטיה ללא זכויות

12 בדצמבר 2008 neliron

פורסם ב – 03:26 08/12/08
עדכון אחרון – 03:29 08/12/08

מאמר המערכת | סכנה לדמוקרטיה

תגיות: זכויות אאדם, מתנחלים, פלשתינאים, שטחים

הדו"ח על מצב זכויות האדם בישראל שמפרסמת השבוע האגודה לזכויות האזרח – אותו שבוע שבו מציינים ברחבי העולם 60 שנה להכרזה על זכויות האדם בעצרת האומות המאוחדות – הוא בגדר תזכורת מטרידה למצב זכויות האדם בתחומי הקו הירוק ובשטחים הכבושים.

כותבי הדו"ח מצביעים על הפרה בוטה של זכויות האדם בישראל ובשטחים, עד כדי סיכון הדמוקרטיה. במיוחד בולט קיפוחם של האזרחים הערבים בתחומי התשתיות, החינוך והבריאות. אפליה בוטה זו סותרת את עקרון השוויון שישראל מחויבת לו בהכרזת העצמאות.

באחרונה התריע בג"ץ שפסיקתו מלפני יותר משנתיים, המבטלת החלטת ממשלה לקבוע אזורי עדיפות לאומית בתחום החינוך, לא קוימה עד היום. זוהי רק דוגמה אחת לזלזול החמור מצד משרדי הממשלה בעקרון השוויון, זלזול המבטל במחי-יד את המלצות ועדת אור בעקבות אירועי אוקטובר 2000.

הדו"ח מזכיר גם כי ישראל היא המדינה הבלתי שוויונית ביותר במערב, אחרי ארצות הברית. הדבר מתבטא בעיקר בפערי השכר, אך גם ביכולת לקנות שירותים שהופרטו. הפגיעה בשכבות החלשות בולטת גם באפליית אנשים בעלי מוגבלות – העדר נגישות ואי העסקה – בניגוד לחוק.

הדו"ח מקיף תחומים רבים, ובעיות המחייבות טיפול ממשי, כמו הפגיעה הגורפת בזכות לפרטיות, זכות שהוכרה בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. פגיעה זו בא לידי ביטוי בין היתר בדרישות מעבידים לוויתור גורף על חיסיון רפואי, בכפיית בדיקות פוליגרף, במעקב אחר הודעות הדואר האלקטרוני של העובדים ועוד. כל אלה מפירים גם זכויות שהובטחו בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

לא פחות מקוממת היא הפרת זכויות עצורים ואסירים על ידי שימוש מופרז בכוח, צפיפות בלתי נסבלת בבתי הכלא ותנאים תברואתיים ירודים. מדובר בהפרת הוראות שנקבעו בפסקי דין עקרוניים של בג"ץ, ובהתעלמות מדו"חות הסניגוריה הציבורית ולשכת עורכי הדין.

בהתייחסם למתרחש מעבר לקו הירוק מציינים כותבי הדו"ח, כי חלה עלייה ניכרת מספר התקיפות של תושבים פלשתינאים על ידי מתנחלים, אך רק מעטות מחקירות המשטרה הבשילו לכלל כתב אישום. ברוב המקרים לא נפתחה כלל חקירה משטרתית – דבר הפוגע ביסודות שלטון החוק. המציאות הזאת מנוגדת להתחייבויותיה של מדינת ישראל על-פי הדין הבינלאומי, ומעוררת חשש כבד שישראל לא עושה דבר כדי לעצור את השתרשותה של מדיניות האפרטהייד בשטחים.

אוסף הנתונים והעובדות הללו מדאיג, ומעורר שאלות קשות באשר לעתידה של ישראל כחברה דמוקרטית ושוויונית. המועמדים לראשות הממשלה, וכל ראשי המפלגות, אינם יכולים להתעלם ממשמעותו החמורה של הדו"ח, והציבור חייב לתבוע מהם תגובה ומחויבות למעשים. כל פגיעה בזכויות האדם היא למעשה פגיעה בצידוק המוסרי לקיומה של המדינה.

מודעות פרסומת

Entry Filed under: Uncategorized

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

Trackback this post  |  Subscribe to comments via RSS Feed

עמודים

קטגוריות

לוח שנה

דצמבר 2008
א ב ג ד ה ו ש
« נוב   ינו »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Most Recent Posts

 
%d בלוגרים אהבו את זה: