אתר הצופה

29 באוגוסט 2009 neliron
תגים:

ראשי > מדורים > עמדות
הרצוג האיש הנכון בתפקיד הנכון
25/02/2007

כניסתו של השר יצחק הרצוג למשרד הרווחה הרימה השבוע הרבה גבות. אדם שנולד עם כפית כסף (אולי זהב), בפה, ולא ידע מחסור מימיו, הוא זה שיוכל לקדם מתוך הזדהות עמוקה את האינטרסים של השכבות החלשות? ההיגיון מחייב מינוי של אישיות שצמחה בעוני ומכירה אותו מקרוב. למשל עמיר פרץ, שבטח יילחם בלהט יותר גדול מהרצוג לתקן עוולות חברתיות. או סילבן שלום שילדותו עברה עליו בבאר-שבע.
אבל המציאות מוכיחה שהיגיון לחוד, ועובדות בשטח לחוד: אנשים מרקע של מצוקה, מעדיפים בדרך כלל להתבשם בניחוחות הצלחתם במקום לפתוח את שערי ההצלחה גם ליתר בני קהילתם. אנשים מסוג סילבן שלום, המובא כאן רק כדוגמא, ואפילו ראש הממשלה אהוד אולמרט (שמתכחש היום לעברו הבית"רי), שצמחו ברקע הנמוך ממעמדם הנוכחי, כאילו שכחו מאין הם באו. התופעה מוכרת גם במגזר הציוני-דתי: צעירים חובשי כיפה סרוגה, שהצליחו מאוד בתקשורת, בעסקים או באקדמיה, מנכסים לעצמם בדרך את השקפת עולמו של השמאל המתון, בשאיפה להשיג כרטיס קבלה לעשירון העליון התרבותי והכלכלי, ומפנים עורף לעולם ילדותם, או לאנשי יש"ע שהיו ערש גידולם.
וזה מחזיר אותי למינוי של הרצוג: בהחלט מינוי מוצלח. בתחומי רווחה עדיף למנות איש חזק שלא טעם עוני מימיו. אדם שיוכל להישיר מבט למציאות הקשה בלי שיהיה רדוף על ידי שדים מעברו. אדם כזה יוכל להתגייס לשיקום שליש מהחברה הישראלית.
יצחק הרצוג מקושר עסקית וכלכלית לעשירים שבאזרחי ישראל, ולכן יוכל לדחוף לרפורמות מרחיקות לכת בלי שיקומם עליו את המגזר העסקי, או לפחות תוך כדי משא ומתן איתם. החשדנות שהיה נתקל בה שר רווחה מ"ישראל השנייה", תהפוך להקשבה במקרה של הרצוג, כיוון שפעילותו לא תיתפס אפריורי כלחימה במגזר העסקי. לו יאמינו יותר.
אולם, כדי ששר העבודה והרווחה החדש אכן יצליח בתפקידו, הפעילים בתחום חייבים להתגייס לעזרתו. אסור לגורמים כמו הקשת המזרחית הדמוקרטית ואחרים לטעות ולראות בו את נציג ההון והקפיטליזם, ולשים לו מקלות בגלגלים.
למרבה האבסורד, הקושי הגדול של יצחק הרצוג עלול להתגלות לא בקרב בעלי ההון אלא בקרב פעילי זכויות אדם, שגיבשו בעשור האחרון השקפת עולם אנטי ממסדית ורואים בשלטון עצמו את מקור העוולות. בהשקפת עולמם של פעילים כאלה, למשטר יש אינטרס לשמר את אזרחי המדינה כעניים, כדי שיהוו כוח עבודה זול עבור ברוני המשק. גישה זו הפכה אצל רבים מהם מעין דת שנייה, והיא מכתיבה יחס עוין לשר הרצוג. אחרת לא יצליחו להוכיח את אמיתות התזה שלהם. קיים אפוא חשש ממשי שבמקום לסייע לשר הרווחה שנחשב לאיש ביצוע מעולה, עלולים להכשילו ואז לטעון שוב שהממשל מסייע רק לחזקים.
על יצחק הרצוג להיזהר גם מגורמי ימין המעוניינים בכישלונו מסיבות פוליטיות. הרי האיש תומך בנסיגה מיש"ע, והצלחה שלו תחזק את מחנה השלום הדוחף להמשך הנסיגות. שוב מתגלה שלשם אמת אידיאולוגית יש המוכנים להקריב שליש מהחברה בישראל, השליש העני. הקנאים לאמונתם יעדיפו שילדים רבים יעברו ניצול מיני או רעב ממשי, העיקר שנמשיך להחזיק בגבעות ובמאחזים.
חלילה לי להוציא את דיבת הציבור כולו רעה. יש בינינו רבים הפועלים למען הנזקקים והנדכאים, ודבריי יזעזעו אותם. אז אני מציע להם מבחן שיוכיח את כנות כוונותיהם: שתפו פעולה עם יריב אידיאולוגי, למען מטרה משותפת חשובה כמו מיגור העוני בישראל. נכון ששילוב כוחות כזה עלול לחזק את מעמד מפלגת העבודה, אולם מדובר בקרבן קטן ביחס לרווח שתרוויח כלל החברה בישראל.
עלינו להכיר בעובדה שחולשתה הכלכלית-חברתית של מדינת ישראל היא סכנה קיומית לא פחות מאשר נסיגה נוספת ביש"ע. עלינו להסתכל בנכוחה בייאוש שגורם לרבים מאוד לחשוב על ירידה ולחפש דרכים להשגת דרכונים זרים (אפילו של פולין או רומניה!). אנחנו מדברים כאן על החלשת כוחנו הפיזי, שלא לדבר על הדרדור המוסרי שקיים כיום בארץ עקב הפערים הכלכליים הגדולים. מכל זה יוצא שעלינו להתפלל להצלחת שר הרווחה וגם ולפעול להצלחתו בכל דרך שקיימת בידנו. כן, אולי נחזק יריב אידיאולוגי מר, אבל גם נציל את החברה הישראלית מפרוק והרס נוספים.

הוספת תגובה
גירסא להדפסה
שלח לחבר

רשימת התגובות
תוכן התגובה
27/02/2007
יהודי
אנשים משום מה שכחו את מעלליו של האיש
בכל מדינה נורמלית סביר להניח שהוא היה יושב במקום אחר ולא בכורסה של שר, אבל במדינה הזו מי שהתקשורת לא טורחת לחזור וספר על מעלליו (בניגוד לטרטמן למשל שאסור לה לעבוד הרבה שעות…) אז הוא פתאום זוכה לתואר האיש ההגון בכנס שדרות לפני כשנה וחצי
אפשר לקרוא קצת על האיש (ושתיקתו לאחר מכן בחקירות) באתר של מבקר המדינה:
http://www.mevaker.gov.il/serve/contentTree.asp?bookid=167&id=94&contentid=&parentcid=undefined&sw=800&hw=530
בלי להיכנס לתיאורים יותר מפורטים שבאו מכיוונים פוליטיים
26/02/2007
מאמר מגוחך ואינטרסנטי
הכותב מניח שהרצוג יהיה "בעתיד" שר טוב
על סמך הנחות מופרכות ולא עניניות, כמו למשל מוצאו החברתי של הרצוג וכו`. מה הקשר בין כישורים ובין מוצא חברתי? המאמר אפוף באדי התיאוריה, אבל מתבהר לקראת סופו, כאשר הכותב משנה כיוון ותומך תמיכה ללא סייג באדם שעדיין לא הוכיח את עצמו. הוא מוכן, לכאורה, להקריב את רעיון ארץ ישראל השלמה לטובת אדם שלא הוכיח עד כה כלום. מעניין ! הכותב גולש להתלהמות ושם על כף המאזניים הוירטואלית מצד אחד את רווחת העניים, ומצד שני את יש"ע וארץ ישראל השלמה. מה הקשר. אולי נשאל למה הרצוג לא הפנה אותם מליונים שהתרים באופן לא חוקי למפלגת העבודה לטובת העניים. ולמה לא יעשה הכותב הנכבד חשבון כמה מיליארדים עלה לנו הסכם אוסלו הנורא, וכל ספיחיו כמו ההתנתקות, כסף שיכול היה לפתור את בעיות העניים לעשרות שנים. הרצוג, כזכור לנו, הוא אחד מאנשי אוסלו, ההתנתקות ושאר ירקות. מאמר לא מוצלח, בלשון המעטה. ואני מתפלא על מערכת הצופה שמדפיסה מאמר זה, שמקומו יכירנו בעלון השומר הצעיר. אפילו הארץ לא היה נותן ידו לניתוח חובבני וחנפני כזה.
26/02/2007
א
כפית של זהב.
נוכחנו כבר איך שר, שנולד וגדל עם כמה כפיות זהב בפה, התייחס לשכבות החלשות ולא מתוך אידאולוגיה. אמנם לא שר רווחה אך גם שר אוצר היה צריך לגלות קצת התחשבות בשכבות החלשות ולא לקצץ מלחמם הדל לטובת העשירים.

מודעות פרסומת

Entry Filed under: Uncategorized

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

Trackback this post  |  Subscribe to comments via RSS Feed

עמודים

קטגוריות

לוח שנה

אוגוסט 2009
א ב ג ד ה ו ש
« יול   ספט »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Most Recent Posts

 
%d בלוגרים אהבו את זה: