געגועים ללירון

18 באוקטובר 2009 neliron

העליון פסק: הוצאת ילדים מהבית? רק כשאין ברירה
מאת משה גורלי
בצעד נדיר החליט בית המשפט העליון לבטל החלטה של פקידי סעד ולא להעביר שני ילדים מאמם למוסד. הדגש בפסק הדין על קשר הדם עשוי להשפיע על פרשת "תינוק המריבה"
מוסד לילדים בסיכון בירושלים. נפסק כי פקידת הסעד טעתה בפירוש כוחה וסמכויותיה כשהחליטה להוציא את הילדים ממשמורת האם
תצלום: ליאור מזרחי / "באובאו"

בית המשפט העליון, בהרכב של חמישה שופטים, ביטל לפני חודש החלטה של רשות הסעד להעביר שני ילדים, בני 8 ו-10, מחזקת אמם למוסד המיועד לילדים בסיכון גבוה, במסגרת אמצעי חירום הכלולים בחוק הנוער. בית המשפט, בהתערבות נדירה, קבע שפקידי הסעד הזדרזו לנתק את הילדים מאמם ללא סיבה אמיתית שתצדיק צעד כה מרחיק לכת.

מדובר בבני זוג שנפרדו ב-1997 והתגרשו לאחר שנתיים. הילדים נותרו אצל האם, אך פסיכולוג שמונה על ידי בית המשפט המליץ שהאם ומשפחתה יפסיקו להסיתם נגד האב, הסתה שגרמה להם לקלל ולפתח תוקפנות כלפיו. המשמורת על הילדים החלה להתברר בבית הדין הרבני, שקבע: אם יתברר שהאם אינה מוכנה לוותר על המאבק באב, יהיה מקום לשקול את העברת המשמורת לאב.

בשנת 2000 נישא האב בשנית. התנהגות הילדים כלפיו עברה עליות ומורדות, ובנובמבר 2001 החליט בית הדין הרבני להעביר את המשמורת לאב.

האם וילדיה, באמצעות עו"ד תמיר קוך, יצאו למאבק ולבקשתה עיכב בית הדין את ביצוע ההחלטה. פקידת הסעד פנתה לבית המשפט לנוער בירושלים בבקשה להוציא זמנית את הילדים ממשמורת האם ולהעבירם למרכז חירום לילדים בסיכון בירושלים לשם אבחון והתארגנות. הבקשה נדחתה, אולם משהעלה בית הדין הרבני הגדול בעצמו את האפשרות ששירותי הרווחה יפעלו, באמצעות בית המשפט לנוער, להוצאת הילדים ממשמורת האם, שבה ועתרה פקידת הסעד להוצאת הילדים.

רק שלום הקטין

הבקשה נסמכה על סעיף 12 לחוק הנוער, סעיף מיוחד שמאפשר הוצאה מיידית של ילדים למרכז, עוד לפני דיון מקיף והחלטה של בית המשפט. בבקשה נומק הצעד: "על מנת לנתקם מהלחצים שמפעילה האם, לאפשר תקופת רגיעה ולאבחן את מצבם, ולאפשר בנייה של דפוסי קשר בריאים עם שני ההורים". לבקשה צורף תסקיר שבו נכתב, בין היתר: "הילדים נמצאים זה חמש שנים בתווך בין הוריהם. מעורבים בקונפליקט החמור והמתמשך ביניהם, קרועים בקונפליקט נאמנויות בין ההורים. יש תקופות שבהן הם מסוגלים להתגבר על הקונפליקט ולהיות בקשר טוב עם שני הוריהם, ויש תקופות ארוכות שבהן הם 'בוחרים' בהורה אחד – האם המגדלת אותם ומגלים עוינות כלפי ההורה השני – האב… חוסר יכולתם של הילדים לקבל מרות וסמכות של אביהם ושל מבוגרים אחרים גורם להם נזק בלתי הפיך".

והנה, בית המשפט לנוער החליט כי אין מקום לחייב את הוצאת הילדים ממשמורת האם. פקידת הסעד לא ויתרה ועירערה לבית המשפט המחוזי, שנעתר לבקשתה, וכך גם בית המשפט העליון, בהרכב של שלושה, לאחר שפסיכולוג קליני מומחה קבע שמדובר במקרה חמור של "ניכור הורי". לדעתו, המחיר הנפשי שמשלמים הילדים כבד מאוד והעברתם למרכז החירום עדיפה על המשך שהותם אצל אחד ההורים.

חשיבותה הרבה של הסוגיה – הסמכות להוציא ילד מביתו לפני בירור משפטי מעמיק – בתוספת העובדה שבבית המשפט העליון היתה דעת מיעוט של השופטת איילה פרוקצ'יה (מול עמיתיה השופטים שלמה לוין ואשר גרוניס), הניעה את ההחלטה לקיים דיון נוסף, בהרכב מורחב. לוין פרש בינתיים ולפרוקצ'יה וגרוניס צורפו השופטים אהרן ברק, מישאל חשין ואליהו מצא. כל השלושה הצטרפו לעמדת פרוקצ'יה והפכו את ההחלטה הקודמת, מול גרוניס שנותר בעמדתו. על חשיבותו הרבה של המקרה בעיני השופטים תעיד העובדה שהחליטו להגיע להכרעה עקרונית בדיון הנוסף אף על פי שבינתיים, בשטח, כבר לא היה צורך מאחר שההורים עצמם הגיעו להבנה לגבי בניית הקשר בין הילדים לאב. "הגענו לכלל דעה", כתב ברק, "כי לאור חשיבותה העקרונית של הסוגיה מושא העתירה, עדיין יש מקום להידרש לה לגופה".

מודעות פרסומת

Entry Filed under: Uncategorized

One Comment Add your own

 • 1. neliron  |  21 באוקטובר 2009 ב- 18:52

  חדשות ▪ נדלן ▪ צרכנות ▪ רכילות ▪ ספורט ▪ תרבות ופנאי

  ילדים סוג ב'

  בית הכלא "אופק". "עובד סוציאלי חייב לפגוש ילד שעצור"

  דני, בן 13, יושב בכלא
  לא ייאמן: משרד הרווחה שולח ילדים במצוקה לכלא "אופק" שבשרון, כתחליף לסידור מגורים. המועצה לשלום הילד: "מדינת ישראל ומשרד הרווחה מפקירים את שלומם של הילדים"
  מיכל תוסייה-כהן
  פורסם: 23.07.09, 17:27
  דני (שם בדוי), ילד חסר בית בן 13 מנתניה, הוא אחד מקורבנות אוזלת היד של משרד הרווחה, שמצא את עצמו לפני שבוע מושלך לכלא "אופק" בשרון לבני נוער, שם נשאר כמעט שבוע, מוקף בעבריינים.

  דני הגיע לכלא לאחר שנמצא על ידי המשטרה, שוכב במכונית אליה פרץ כדי לישון, מצונף בתוך עצמו, צנום ובודד. כמוהו, עוד עשרות ילדים שנזנחו על ידי הוריהם מסיבות שונות ומצאו את עצמם חסרי בית ברחובות, מושלכים לכלא "אופק" שבשרון לבני נוער, לאחר שנעצרו על ידי המשטרה על זוטות.

  החוק החדש לבני נוער הקובע, כי אסור להכניס לבית כלא ילדים בני פחות מגיל 14, היה אמור לשנות את המצב, אך במציאות, בידיעה מלאה של משרד הרווחה, בית הכלא "אופק" הופך ל"בית חלופי", לילדים חסרי בית.

  הנערים משוכנים בכלא לצד עבריינים (אילוסטרציה: עמית שעל)

  בית המשפט מנסה לאכוף את החוק החדש ומוציא צווי בית משפט שקובעים, כי הילדים יישלחו למעונות סגורים, אך במשרד הרווחה מתחמקים בטענה, כי אין מעונות שיקלטו את הילדים. כך הילדים, חלשים ובודדים, מוצאים את עצמם כמו אסירים נעולים מאחורי סורג ובריח. חירותם נשללת מהם ובמקום ללכת למסגרת טיפולית הם מוקפים בפושעים, החל מרוצחים ואנסים וכלה בגנבים וסוחרי סמים.

  לטענת ראש המועצה לשלום הילד, יצחק קדמן: "המצב הוא כבר מעבר לקטסטרופלי. מדינת ישראל ומשרד הרווחה מפקיעים את שלומם של מאות ילדים בסיכון, ואף מסכנים את חייהם. נדמה שבארץ יש כסף לכל דבר אחר, חוץ מלעזור לילדים במצוקה. כלא הוא לא תחליף לבית".

  מה שהופך את המקרה של דני למזעזע עוד יותר, הוא העובדה שהוא לא לבד. לטענת הסניגוריה הציבורית, עשרות ילדים נשלחים לכלא "אופק", מדי שנה, מכיוון שלא נמצאת להם חלופת מגורים אחרת.

  לדברי עורכת הדין מהסניגוריה הציבורית, תרצה קינן: "יש אפילו מקרה חריג של נער בן כ-15 מנתניה שטיפלתי בו, שהיה בכלא 'אופק' ארבעה חודשים תמימים, כי במשרד הרווחה טענו שאין להם מקום עבורו".

  "הידרדרות לפשע"
  ילדות ובנות נוער חסרות בית, כפי שעולה בבדיקה, הן היחידות שלא מגיעות אף פעם לכלא "אופק". זאת, בשל העובדה הפשוטה כי בכלא "אופק" אין אגף לנשים. עם זאת, גורלן לא שפר עליהן בהרבה לעומת זה של המין הגברי. לדברי עורכת הדין קינן: "נערה בת 14 חסרת בית מנתניה הגיעה לתחנת המשטרה, לפני כשנה, שם נעצרה על התפרצות למחסן של היכל התרבות בנתניה. מתברר שהיא הייתה מוכרת היטב לרשויות הרווחה, אבל אף אחד לא פעל כדי לטפל בה ולמצוא לה מקום מגורים חלופי, אז בסוף היא הידרדרה לפעילות עבריינית".

  על פי חוק הנוער החדש שייכנס לתוקף בסוף החודש, כליאתו של ילד מתחת לגיל 14 בבית כלא "אופק" עד תום ההליכים, תהיה מעשה לא חוקי. לדברי מקדם החוק בכנסת, השר לשעבר מטעם סיעת המפד"ל, יצחק לוי: "החוק הזה משדרג את זכויות הילד ומונע את מאסרו. אנו מאמינים ש'נפילה' של ילד, היא נפילה שניתנת לתיקון, ולכן יש לנו עניין להכניס אותו למסגרת שיקומית ולא לכלא".

  לטענתו: "כבר בזמן הדיונים לחוק, אנשי הרווחה התנגדו לחוק ואמרו לנו שאין להם מספיק מקומות להחזקת הילדים, אבל אני המשכתי לקדם את החוק כפי שהוא. זה, כי אני מקווה שהחוק החדש ילחץ לשינוי המצב בו נערים צעירים נשלחים לבית כלא, רק כי אין להם מקום אחר להיות בו".

  גם לדברי ראש המועצה לשלום הילד, יצחק קדמן, במשרד הרווחה מודעים היטב

  לבעיה שנוצרה: "יש מחסור חמור במעוני חסות לבני נוער, גם בחלופות מעצר. המצב היום הוא קטסטרופלי – אם לא מעבר לכך. זו בעיה ידועה היטב שאנחנו העלינו אין ספור פעמים בכנסת וגם בממשלה".

  ראש מחלקת הנוער הארצית בסניגוריה הציבורית, ד"ר אביטל מולד, שנלחמת על עתידם של הילדים במצוקה, מוסיפה: "בכל מקרה אנחנו פונים לכל הגורמים הרלוונטיים שיכולים לעזור. זה ברור לכולם שאם לא יטפלו בילדים במצוקה, הם יידרדרו לפשע".

  מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "הטענה כאילו הרשויות המטפלות מנסות להפיל את האחריות לטיפול בנערים על שירות המבחן, הינה שערורייתית. רשויות הרווחה בעירייה עושות רבות כדי לטפל בבני הנוער ולתת להם מענים ופתרונות במטרה למנוע את הידרדרותם. לצערנו יש עדיין בקרב אוכלוסיה זו נערים שלא הצליחו להימנע מהדרדרות לאחר שמאמצי המשפחה והרשויות המטפלות לא הביאו לתוצאה הרצוייה".

  "מדובר במקרים נקודתיים המוכרים ומטופלים על ידי המחלקה לקידום נוער באמצעות מערכת עניפה, אחראית ורצינית מאוד של תוכניות המיועדות לנערים שנשרו ממערכת החינוך".

  ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "לדני היתה בעיה ספיציפית-לא היה מקום לשכנו בנוה חורש, לבסוף נמצא לו פתרון ונכון לעכשיו הוא נמצא באחריות קצין מבחן מטעם משרד הרווחה".

  הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות השרון"


להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

Trackback this post  |  Subscribe to comments via RSS Feed

עמודים

קטגוריות

לוח שנה

אוקטובר 2009
א ב ג ד ה ו ש
« ספט   נוב »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Most Recent Posts

 
%d בלוגרים אהבו את זה: