קטין נזקק מהו

24 באוקטובר 2009 neliron

אלי דורון, עו"ד – ירון טיקוצקי, עו"ד(רו"ח) – eli-doron@taxlawyers.co.il

בע"א (י-ם) 3446/02 ס'. מ'. נ' היועץ המשפטי לממשלה עמדה להכרעת בית המשפט שאלת גורלו של ילד בן 4 שנים שאמו יהודיה ואביו ערבי נוצרי.

הילד נמסר ע"י הוריו למשפחת יאנוש, משפחה נוצרית מהולנד המתגוררת בארץ, מייד אחרי לידתו. בין הורי הילד למשפחת יאנוש מוסכם היה כי הילד יגדל כיהודי ולכשההורים יהיו מסוגלים לטפל בו, יימסר להם בחזרה ע"י משפחת יאנוש.

ביום 25.5.02 האם קיבלה את הקטין אליה בתואנה כלשהי ולא החזירה אותו למשפחת יאנוש, אלא מסרה אותו ללא אישור חוקי למשפחה אחרת בבני ברק, דרך ארגון "יד לאחים".

ביום 22.5.02 הגישה פקידת הסעד לבית המשפט לנוער בירושלים בקשה למתן צו ביניים ובה ביקשה מבית המשפט כי ישתמש בסמכותו לפי סעיף 12 לחוק הנוער, יאשר את אמצעי החירום שינקטו על ידי פקידת הסעד ויורה על נקיטת אמצעים זמניים לגבי הקטין, כלומר, הוצאתו ממסגרת הוריו והעברתו למשמורת רשות הסעד שתשכנו במקום חסוי.

בית המשפט קיבל את הבקשה. לאחר חמישה חודשים בהם שהה הילד במוסד, התקיים דיון נוסף בו ניתח בית המשפט את הראיות שבפניו וקבע כי הילד נמצא בטראומה רגשית בשל הוצאתו הפתאומית ממשפחת יאנוש, וכאשר זו מבקרת אותו הוא שמח לקראתם, ומתאכזב כאשר הם חוזרים לביתם והוא נשאר במוסד. כמו כן, אמו של הילד, אשר ביקשה לגדלו, לא ביקרה אותו כלל בכל הביקורים השבועיים שנקבעו והדבר מעיד על היעדר מוכנותה הנפשית לטפל בילד.

בעקבות זאת, הורה בית המשפט על החזרתו של הילד למשפחת יאנוש, כשלהוריו מותר לבקרו בביקורים מפוקחים במקום ובתדירות שתיקבע פקידת הסעד. צו זה נקבע לשנה.

בעקבות החלטה זו פנתה האם לבית המשפט בערעור בו נטען בין היתר כי בית המשפט לא קיים את הוראות חוק הנוער (טיפול והשגחה), התש"ך- 1960 מאחר והילד לא הוגדר כ"נזקק" כמתבקש. טיעון נוסף אשר נטען בערעור היה כי בית המשפט פגע בזכות ההורית של האם אשר הביעה את נכונותה לגדל את הילד, טובת הילד מחייבת כי יגור אצל אמו. כן, התעלם בית המשפט מכך שתוצאת החלטתו היא שילד יהודי גדל במשמורת נוצרית, וזאת בניגוד לחוק.

במסגרת הדיונים עלתה השאלה – היכן יתגורר הילד עד החלטתו הסופית של בית המשפט.

השופט משה דרורי קבע בהחלטת ביניים כי הילד יישאר במוסד ומשראה שתקופת הביניים מתארכת הורה לשכן את הילד אצל משפחת יאנוש כאשר אמו זכאית לבקרו בכל יום וכאשר בביקור יהיה נוכח פסיכולוג שיסייע לילד ליצור קשר ראשוני עם אמו. כמו כן, מונה לילד עורך דין נפרד.

בדיון מיום 26.11.02 הוחלט כי הילד יגור אצל משפחת יאנוש אשר תפעל לחידוש הקשר עם האם עד שבסופו של דבר יעבור הילד לאמו ויהיה בפיקוח פקידת הסעד והפסיכולוג.

לאחר תקופה של 10 חודשים בה נערכו ביקוריה של האם ובה ביקר הילד בביתה של האם ולן שם לעיתים, המליצו הפסיכולוג ופקידת הסעד להעביר את הילד באופן סופי לאמו: "הילד נפתח מאוד, יכולתו השפתית התחזקה, הקשר שלו עם אמו הפך משמעותי, ובולטת יכולתו ליצור קשר עם אנשים חדשים. בבית הוא נראה רגוע, מבטא את רצונותיו בחופשיות ושופע חיוניות".

את החלטתו הסופית נימק השופט בטעון כי "נקודת המוצא ההתחלתית בכל דיון הקשור לקטין וגורלו היא כי מן הראוי שילד יגדל על ידי הוריו. זו זכותו הבסיסית של הילד וזכותם הבסיסית של ההורים. זכויות אלו הן בגדר זכויות טבעיות שאין צורך בחוק כלשהו כדי לאשרם"… ועוד ציטט מתוך ע"א 232/85 פלוני נ' היועץ המשפטי לממשלה, פ"ד מ(1),1: "הדין מגן על התא המשפחתי- טבעי ושומר על האוטונומיה והפרטיות שלו מתוך מערכת מורכבת של שיקולים, כאשר טובת הילד היא רק אחד מהשיקולים, ומתווספים אליו שיקולים נוספים, כגון הזכויות של ההורים הטבעיים… אין המדינה רשאית להצדיק את התערבותה בתא המשפחתי הטבעי אך בטענה כי הדבר נעשה לטובת הקטין. בטובת הקטין לא די. דרוש "דבר מה נוסף" אשר יש בו כדי להצדיק את התערבותה של המדינה. "דבר מה נוסף" זה משתנה מעניין לעניין, על פי מידת האינטנסיביות של החדירה השלטונית ועל פי מידת הניתוק שבין ההורים הטבעיים לבין ילדם".

בנוסף, התייחס השופט גם לדתו של הילד: "השארת המצב בו ילד יהודי גדל- בניגוד לרצון הוריו- אצל משפחה נוצרית, סותרת עקרון בסיסי של דיני המשפחה והוא האחידות הדתית בתוך המשפחה". ראייה לכך הם סעיף 6 לחוק הנוער הקובע כי "בבחירת ידי ובבחירת מקום חסותו של קטין, יושם לב, בין השאר, לדתו של הקטין" וכן סעיף 13 א' לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב -1962, בו נזכרים המקרים הספציפיים בהם תותר המרת דתו של קטין.

לגבי טענות המערערת כי בנה לא הוכרז כנזקק כפי שנדרש בחוק קבע השופט כי יש לדון בתחילה בשאלה האם הילד הוא נזקק ורק אחר כך יקוים הדיון בשאלת אמצעי החירום ואשרורם על ידי בית המשפט.

הוחלט כי הערעור יתקבל, הילד יישאר בבית אמו ואת הוצאות שכר טרחת עורכי הדין ושכרו של הפסיכולוג תשלם המדינה, משיבה מס' 1, שכן תוצאות הערעור הם כי היא זו שהפסידה בדינה ועמדתה לא התקבלה בבית המשפט.

מודעות פרסומת

Entry Filed under: Uncategorized

3 Comments Add your own

  • 1. neliron  |  26 באוקטובר 2009 ב- 15:50

  • 2. neliron  |  26 באוקטובר 2009 ב- 15:55

  • 3. neliron  |  26 באוקטובר 2009 ב- 17:10


להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

Trackback this post  |  Subscribe to comments via RSS Feed

עמודים

קטגוריות

לוח שנה

אוקטובר 2009
א ב ג ד ה ו ש
« ספט   נוב »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Most Recent Posts

 
%d בלוגרים אהבו את זה: